نشست گروه تحقیقات در ماد ایران
دومین نشست واحد تحقیقات رباتیک ناج (NAJ RRC) با مادیران
شهریور ۱۵, ۱۳۹۶
آیا ربات ها جانشین شغل ها خواهند شد ؟
آیا ربات ها جانشین شغل ها خواهند شد ؟
شهریور ۱۵, ۱۳۹۶

تعریف علم رباتیک

تعریف علم رباتیک

رباتیک یک شاخه از رشته های مهندسی است که شامل مهندسی مکانیک، مهندسی برق، علوم رایانه و ... است. روباتیک با طراحی، ساخت، بهره برداری و استفاده از روبات ها، و همچنین سیستم های کامپیوتری برای کنترل آنها، بازخورد حسی و پردازش اطلاعات مشغول به کار هستند.این فن آوری ها برای توسعه ماشین هایی که می توانند جایگزین انسان شوند، استفاده می شوند. روبات ها می توانند در هر شرایطی و برای هر هدف مورد استفاده قرار گیرند، بسیاری از آنها در محیط های خطرناک (از جمله تشخیص و غیر فعال سازی بمب)، فرایندهای تولید یا جایی که انسان توان امجان ان را ندارد روبات ها می توانند بر روی هر شکل ظاهر شوند اما برخی از آنها به ظاهر شبیه به انسان هستند.. چنین روبات هایی تلاش می کنند که راه رفتن، بلند کردن، صحبت کردن، شناخت و اساسا هر چیزی را که انسان می تواند انجام دهد، انجام میدهند.

بسیاری از روبات های امروز از طبیعت الهام گرفته شده اند و به زمینه های رباتیک الهام گرفته از زیست شناسی کمک می کنند مفهوم ساخت ماشین هایی که می توانند مستقل عمل کنند، به زمان های کلاسیک برمی گردند، اما تحقیق در مورد قابلیت ها و کاربردهای بالقوه روبات ها تا قرن بیستم رشد چشمگیری نداشت. در طول تاریخ، غالبا فرض شده است که روبات ها یک روز قادر به تقلید رفتار انسان و مدیریت وظایف به شیوه ای مانند انسان خواهند بود. امروزه روباتیک یک زمینه به سرعت در حال رشد است، زیرا پیشرفت های تکنولوژیکی ادامه می یابد؛ تحقیق، طراحی و ساخت روبات های جدید به مقاصد عملی مختلفی از جمله در داخل کشور، تجاری یا نظامی می رسند.

بسیاری از روبات ها برای انجام کارهایی که برای مردم خطرناک هستند مانند بمب های خنثی، پیدا کردن بازماندگان در ویرانه های ناپایدار و کاوش در معادن و کشتی های خراب ساخته شده اند. رباتیک نیز در STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) به عنوان کمک آموزشی استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *