توان بخشی

با توجه به پيشرفت هاي روز افزون علم رباتيك و همچنين تعداد قابل ملاحظه معلولين و ناتوانان جسمي حال حاظر كشور تيم تحقيقات شركت رباتيك ناج به پژوهش در خصوص ربات هايي پرداخته است كه ميتوانند توانايي اين عزيزان را تا حد بسياري به آنها باز گرداند.

گروه تحقیقات شرکت رباتیک ناج به پژوهش در خصوص انواع پروتزها و ربات های توان بخشی از جمله پروتزهای دست و پا.ربات پوشیدنی برای راه رفتن مجدد معلولان و انواع ویلچیر های الکتریکی و اسکوترهای توان بخشی پرداخته است.

بر اساس اسناد موجود، بین5 تا 10 درصد از کشورهای جهان، از جمله ایران از معلولیت جسمی یا روانی رنج می برند. سالانه 60000 نفر به افراد معلول در ایران اضافه میشوند. بر اساس این آمار، می توان گفت که هر روز 165 نفر به آمار معلولین ایران اضافه می شود که شامل نوزادان ( معلولیت مادرزادی)، و معلولیت ناشی از حوادث یا بیماری میباشد .


تیم رباتیک ناج پژوهشی به منظور کمک به بهبود کیفیت زندگی این معلولین انجام داده است. گروه تحقیقات شرکت رباتیک ناج قصد دارد با طراحی و ساخت و تجاری سازی انواع ربات های توان بخشی گام بزرگ و تاثیر گذاری در عرصه پزشکی و توان بخشی ایران قرار دهد .

شرکت رباتیک ناج در خصوص انواع ربات های توان بخشی از انواع دست مصنوعی ( کنترل شده با ذهن و انواع دست های مکانیکی ،پروتز های دست ساخته شده با استفاده از تکنولوژی پرینتر سه بعدی ) .


انواع تجهیزات برای نابینایان از جمله ( عصا و لباس مخصوص مجهز به انواع سنسورها ، ساعت و دوچرخه های مناسب برای نابینایان ، ربات اسکلت خارجی و انواع ویلچیر های الکتریکی ) در مسیر انجام تحقیق و پژوهش ومراحل بهبود طراحی ها و ساخت نمونه ها توسط متخصصین کار آمد میباشد.

دست مصنوعی مکانیکی : 1) تکنیک های مختلف در دسترس برای شناسایی فعالیت های الکتریکی در مغز وجود دارد. یکی از روش الکتروانسفالوگرافی ( اندازه گیری نوسان ولتاژ در امتداد پوست سر است که از تعامل بین سلول های عصبی در مغز است. این نوع از پروتز EEGاست. با فرمان های مغز کار میکند.

2) با استفاده از فناوری پرینتر سه بعدی میتوان یک نوع پروتز دست کاملا مکانیکی ساخت که مناسب برای آن دسته از معلولینی است که مچ دست آنها قطع شده یا به هر دلیلی وجود ندارد. با خم کردن مچ انگشتان موجود در پروتز خم خواهند شد.


تجهیزات نابینایان : عصای مخصوص نابینایان این عصا با استفاده از برنامه های کامپیوتری و برنامه نویسی دقیق قادر به تشخیص ساختارهای داخلی مانند راه پله ها و درب، و همچنین شناسایی موانع خواهد بود. ترکیبی از انواع سن سور از راه دور برای کمک به پوشنده لباس برای تشخیص موانع است.دستگاه پوشیدنی که با استفاده از سن سور هشدار است که فرد با توجه به ارتعاشات به وجود آمده متوجه وجود مانع میشود.


ربات اسکلت خارجی: بازگرداندن توانایی راه رفتن به افراد کم توان و ناتوان پایین تنه بیش از هر چیز به روحیه و امید به زندگی و نشاط و استقلال بیماران اثر دارد. ربات اسکلت خارجی علاوه بر توانایی راه رفتن که به بیمار میدهد باعث بهبود وضعیت فیزیکی ازجمله بهبود گردش خون و تنفس و جلوگیری از دردهای مزمن و زخم بستر و ضعف ماهیچه ها میشود.


ویلچر: نفر در ایران از معلولیت و نقص پا رنج میبرند.ویلچر ها 30714 با توجه آخرین داده های آماری به دلیل قیمت کم وسهولت در استفاده بیشتر مورد استفاده بیماران قرار میگرد. شرکت رباتیک ناج در تلاش است ویلچرهایی با سیستمهای الکترونیکی برای سهولت در استفاده طراحی کنند که بتواند پاسخ گوی نیاز معلولین در همه ی زمینه ها باشند.