رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


مقایسه H.265 , H264 و مزایای H.265 در مقابل H.264 - فروشگاه رباتیک ناج

نویسنده : رباتیک ناج ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ تعداد نظرات : ۱ دیدگاه
مقایسه H.265 , H264 و مزایای H.265 در مقابل H.264

مقایسه H.265 , H264 و مزایای H.265 در مقابل H.264 :

H.265 که با عنوان HEVC هم نامیده می شود، یک فشرده ساز ویدئویی استاندارد جدید بعد از H264 می باشد. در مقایسه با شیوه های موجود مثل H.265 , H264 تکنولوژی های اصلی را با تکنیک های پیشرفته ترکیب می کند تا جریان بیت ها را به طرز چشم گیری بهبود بخشد و ارتباط بهتری بین تاخیر زمانی و پیچیدگی الگوریتم ها برقرار کند و کیفیت کدگذاری را افزایش دهد که موجب بهینه سازی بالایی می شود.

به بیان ساده تر مزیت عمده H.264  درمقابل  H265در نسبت فشرده سازی،کیفیت و اندازه فایل می باشد.

شما با تبدیل H.264  به  H265 برای فایل های mp4 , mkv می توانید:

۵۰% از حجم فایل کم کنید در حالی که ۱۰۰% کیفیت را نگه دارید

 

  • مقایسه پهنای باند مورد استفاده و نسبت فشرده سازی در ۲۶۴ و  H265 :

برای سرویس های ویدئویی، هدف نهایی از فشرده سازی یک فیلم، کاهش حجم فایل است تا فضای کمتری اشغال کند، پهنای باند کمتری از شبکه در انتقال مصرف و سرعت جریان آن افزایش پیدا کند.

در مقایسه H.264  و  H265 نرخ فشردگی بالاتری دارد و این کاهش نرخ طراحی، کاهش هزینه نگهداری و انتفال فایل میشود.یعنی در شرایط کدگذاری با کیفیت یکسان، H.265 ابزارهای قدرتمندتری مثل CTV برای حفظ ۵۰% نرخ بیت را ارائه می دهد و راندمان کدگذاری تا ۲ برابر H.264 افزایش می یابد. مثلا در H.264، هر ماکروبلاک در سایز ۱۶*۱۶ پیکسل ثابت شده اما واحد کدگذاری H.265 می تواند از حداقل ۸*۸ تا حداکثر ۶۴*۶۴ انتخاب شود.

  • کیفیت ۲۶۵ در مقابل H.264: همان گونه که در تصویر فوق مشاهده می کنید، در تصویر سمت چپ که از کدگذاری های H.264 استفاده می شود هر ماکروبلاک ثابت است. در کدگذاری H.264، بخش های بزرگی از داده های کاملا مستقل از یکدیگر هستند، بنابراین احتمال بروز اختلال کدگذاری در نواحی مرزی بلوک ها بالاست.
  • حجم فایل ۲۶۵ در مقابل H.264:

حجم ویدئو از روی مدت زمان و نرخ بیت آن مشخص می شود. براساس آزمایشات روی حجم فایل های H.265 در مقابل H.264 مشخص شده است که کاهش در بیت به صورت معکوس متناسب با کیفیت تصویر ویدئو می باشد.

چون H.265، اطلاعات یکسانی را با نرخ بیت پایین تر اما همان کیفیت ویدئو در مقایسه با H.264 کد میکند، توصیه میشود که برای ذخیره ی بیشتر فضا ویدئوها را از H.264  به H.265 تبدیل کرد.

چون H.265 یکی از بهترین روش های فشرده سازی ویدئوها بدون از بین رفتن کیفیت آنها می باشد در آینده ای نزدیک از این کدگذار بسیار بیشتر از حال استفاده خواهد شد. به علاوه،با افزایش بارگذاری ویدئوها در youtube و دیگر وب سایت های معروف و دستگاه های با کیفیت بالای ۴k، شما را وادار می کند تا روشی بهینه برای بارگذاری ذخیره و بخش ویدئوها پیدا کنید. H.265 به شما کمک می کند تا حجم بالایی از ویدئویی را با سایز کمتر و مصرف شبکه ی کمتر بارگذاری کنید و هم چنین دارای کیفیت تصویر بالاتری هم می باشد.

 

برای تبدیل H.264 به H.265 می توانید از مبدل ویدئویی H.265 استفاده کنید که شما را قادر می سازد تا فایل های MP4,MOV,AVI و…  را به ویدئوهای H.264 یا H.265 تبدیل کنید.

 

زمان هایی را به یاد بیاورید که مشغول تماشای یک ویدئو یا فیلم بودید و ناگهان از بین رفتن کیفیت تصویر را شاهد بودید. اکنون می توان ویدئوهای با کیفیت بالا را در محیط های شبکه ای متراکم با سرعت بیشتر انتقال داد.

تصور می شود که تقویت جریان انتقال ویدئو یا کد کردن ویدئو با راندمان بالا (HEVC) یا همان H.265 یک فشرده سازی استاندارد ویدئو می باشد که برای ارتقای کد کردن ویدئوها در مقایسه با روش قبلی یعنی کد کردن ویدئو پیشرفته (AVC) یا همان H.264 طراحی شده است.

با بهره گیری از رشد فراینده ی جریان انتقال ویدئو روی اینترنت و وب سایت های مشهوری چون Netflix,youtube و با دوربین های ۴K جدید موجود در بازار، حجم قابل توجهی از فضای ذخیره سازی و پهنای باند مورد نیاز است.

روش HEVC ، تضمین ۵۰% کاهش حجم را می کند زیرا الگوریتم آن از کد کردن با راندمان بالا در کمترین نرخ بیت ممکن استفاده می کند، درحالی که سطح کیفیت تصویر نیز حفظ می شود. این فرمت جدید، رزولوشن ویدئو حدودا ۴۳۲۰*۸۱۹۲  خواهد بود.

جهت نشان دادن قدرت باورنکردنی این کدگذار جدید، مقایسه ای بین این دو کدگذار صورت گرفته است. این مطالعه نشان دهنده ی کاهش بیت می باشد که به صورت معکوس متناسب با کیفیت تصویر ویدئو می باشد. H.265/HEVC یک کاهش بیت ۵۲درصدی در ۴۸۰p و ۶۵درصدی در ۴k UHD در مقایسه H.264 نشان می دهد. به علاوه به طرز قابل ملاحظه ای کیفیت تصویر را در زمان فشرده سازی به همان سایز و نرخ بیت، افزایش می دهد.

جریان انتقال قدرتمند،به چه قیمتی؟ اگرچه روش جدید HEVC، برتری خود را به اثبات رسانده، اما در حال حاضر زیاد استفاده نمیشود. دلیل آن است که تقریبا ۱۰ برابر بیشتر انرژی مصرف می کند. سازندگان سخت افزار در حال حاضر محصولات خود را برای ساپورت این فرمت جدید تولید می کنند. اگرچه، برخی نرم افزارها می توانند این کدگذار را کدگشایی کنند، اما چون کدگشایی سخت افزاری سریع تر و کم مصرف تر است به نوع نرم افزاری ترجیح داده می شود.

اگرچه سخت افزار حجم بالایی از CPU یا GPU را اشغال می کند.

HEVC در برابر H.264 ،  یک فشرده سازی تکنیکی: هردو کدگذار بر اساس مقایسه بین بخش های مختلف یک فریم ویدئویی کار می کنند. تا تشخیص دهند کدام یک قابل حذف با فریم بعدی است.این نواحی با اطلاعات کوتاه جایگزین می شوند. تفاوت بین H.264 و H.265 این است که نوع جدید، قابلیت افزایش سایز این نواحی به بلوک های بزرگتر یا کوچکتر را دارد که به آن واحدهای درختی کدگذاری (CTU) گفته میشود.

سایز CTU الگو از ۴*۴  تا ۶۴*۶۴ متغیر است،درحالی که H.264 تنها امکان سایز بلوکی حداکثر تا ۱۶*۱۶ را دارد. تقسیم بندی پیشرفته ی CTU و جبران سازی تصویر بهتر و پیش بینی فاصله ها نیازمند قابلیت بالای پردازش سیگنال برای فشرده سازی ویدئو می باشد، اما تاثیر بسیار کم تری روی میزان محاسبات مورد نیاز برای بازگشایی ویدئوها می باشد.

پیش بینی جبران سازی شده تصویر، پیشرفت دیگری در H.265/HEVC می باشد که بلوک های پیکسل را به منطقه ی دیگری در همان فریم (پیش بینی داخلی) و یا در فریم دیگر (پیش بینی خارجی) ارجاع می دهد.

 

دسته‌ها