رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


درباره ایزو، شاتر و دیافراگرام بدانیم - فروشگاه رباتیک ناج

نویسنده : رباتیک ناج ۱۳۹۷/۰۴/۲۵ تعداد نظرات : ۰
درباره ایزو، شاتر و دیافراگرام بدانیم

شناخت ISO , shutter speed و دیافراگم:

بدون شناخت ابتدایی و ساده نسبت به ISO (international organization for standardization)  و shutter speed (سرعت شاتر) و دیافراگرام گرفتن عکس های خوب دشوار می شود.

این سه، مهم ترین بخش عکاسی هستند که به عنوان مثلث تصویربرداری (Expusure Triangle) نیز شناخته می شوند.

ایزو،شاتر،دیافراگم

درحالیکه بسیاری از DSLR های جدید، به صورت اتوماتیک، سرعت شاتر، دیافراگم و حتی ISO را با توجه به موقعیت شما انتخاب می کنند، اما استفاده از حالت اتوماتیک تصاویری را که می توانید با دوربین خود بگیرید، دچار محدودیت می کند.

در بسیاری از موارد، با توجه به مقدار نوری که از میان لنزها می گذرد، دوربین می تواند حدس بزند که در چه حالتی باید قرار گیرد. شناخت کامل چگونگی کار کرد ISO،shutter و دیافراگم با یک دیگر، به عکاسان این اجاره را می دهد که به وسیله کنترل دستی دوربین مسئولیت موقعیت را به صورت کامل در دست بگیرند.

 

ایزو، شاتر و دیافراگرام

خلاصه ای از مثلث تصویربرداری (Expusure Triangle) :

  • Shutter speed: مدت زمانی که شاتر دوربین باز می شود تا نور از سنسورهای دوربین عبور کند را سرعت شاتر می گویند، سرعت شاتر معمولا به صورتی کسری از ثانیه محاسبه می شود و زیر یک ثانیه می باشد. (مثلا ۱/۱۳ ثانیه) سرعت شاتر پایین، اجازه می دهد که نور بیشتری به سنسورهای دوربین برسد و برای تصویربرداری در نور کم و شب استفاده می شود.

در حالیکه سرعت بالای شاتر به متوقف کردن حرکت کمک میکند.

  • Aperture (دیافراگم):روزنه ای در داخل لنز که نور را به بدنه ی دوربین منتقل می کند. اگر این روزنه بزرگتر باشد، نور بیشتری به سنسورهای دوربین منتقل می شود. دیافراگم همچنین عمق میدان را نیز کنترل می کند، در بخشی از صحنه که به نظر می رسد عمیق باشد. اگر دیافراگم خیلی کوچک باشد، عمق میدان بزرگ می شود در حالیکه اگر دیافراگم بزرگ باشد، عمق میدان کوچک می شود. در عکاسی، دیافراگم معمولا با اعداد (F) نشان داده می شود

(که به نسبت کانونی نیز شناخته می شوند) مثلا F/104 , F/208

  • ISO: روشی برای روشن تر کردن عکس ها، در حالیکه نمی توانید از سرعت شاتر بالاتر یا روزنه گسترده تر استفاده کنید. معمولا از طریق اعداد اندازه گیری می شود. یک عدد پایین تر نشان دهنده ی تصویر تاریک و یک عدد بالاتر نشان دهنده ی تصویر روشن تر می باشد. با این حال بالا بردن ISO برای شما هزینه بر است. اگر ISO افزایش پیدا کند، ممکن است تصویر شما دچار نویز گردد.مثال های ISO:200/100 –  ۸۰/۴۰۰

دسته‌ها