رفتن به بالا
    Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.


هلی شات یا uav چیست؟ - فروشگاه رباتیک ناج

نویسنده : رباتیک ناج ۱۳۹۶/۰۸/۱۷ تعداد نظرات : ۴ دیدگاه
هلی شات یا uav چیست؟

هلی شات یا uav

کلمه هلی شات از ترکیب دو واژه هلی در معنای هلیکوپتر و شات به معنی تصویربرداری تشکیل شده است که با هم به معنی تصویربرداری هوایی است. در ادامه به چند اصطلاح و تفاوت آنها با هلی شات میپردازیم که به اشتباه به هلی شات یا پهباد معروف شده اند .

تعریف مولتی روتور

در یک تعریف عامیانه اگر بخواهیم مولتی روتور ها را توصیف کینم به پرنده هایی با چندین موتور و مکانیزم های پروازی متفاوت به آنها مولتی روتور یا مولتی کاپتر می گویند که با توجه به تعداد موتورها و مکانیزم ساختار بدنه آنها ،‌ آنها را نام گذاری می کنند .

به عنوان مثال پرنده ای مانند فانتوم ۴ ( DJI phantom 4 ) ساخت شرکت DJI یک کواد روتور می باشد کلمه کواد به معنی ۴ می باشد و اصولا به چیزی اطلاق می گردد که ۲ به ۲ باشد پس پرنده ی فانتوم ۴ یک پرنده با ۴ موتور می باشد که موتور های آن ۲ به ۲ با یکدیگر کار می کنند و به همین ترتیب برای پرنده هایی با ۶ موتور مانند Matric 600  شرکت DJI هگزاروتور ( Hexarotor ) و با ۸ موتور اکتا روتور(Octarotor) می گویند البته ناگفته نماند که پرنده هایی از ۱ موتور حتی تا ۱۶ موتور حتی بیشتر توسط افراد یا کمپانی های دیگر در اکثر نقاط جهان با اهداف مختلف نظامی ، غیر نظامی و حتی پروژه های دانشجویی در حال ساخت هستند.

و اما باید پاسخگو این سوال بود که آیا مولتی روتور ها از وسایل RC تمایز دارند یا خیر ؟

مولتی روتورها جدا از مصرف تفریحی که امروزه برای بعضی از کاربران دارند بیشتر کار برد علمی و صنعتی داشته اند و در مراکز علمی تحت عنوان رباتیک وارد دنیای مدرن امروز شده اند و با توجه به اشتیاق  دانشجویان و نوابخ علمی این صنعت با سرعت چشم گیری به سمت هوشمند سازی پیش رفته است و این پرنده ها قابلیت این  را دارند که تا فرای دید چشمی کاربر به صورت خودکار ماموریت خود را انجام دهند. اما هواپیما ها و هلی کوپتر های RC جدا از مراکز نظامی بیشتر توسط کاربران این حرفه جنبه تفریحی داشته و تا دید چشم به صورت دستی توسط خلبان هدایت می شوند. پس می توان نتیجه گرفت مولتی روتورهای  هوشمند جز وسایل RC یا اسباب بازی نیستند و برای اهداف خاصی طراحی می شوند .

در اینجا چند نمونه از مولتی روتورها را برای آشنایی شما عزیزان نمایش می دهیم :

 

single copter

Bi-copter

Tri-copter

Y4-copter

V-Tail-copter

کوادروتور

 

شرکت رباتیک ناج متخصص در زمینه ی فروش و تعمیرات دستگاه های تصویربرداری هوایی و هلی شات میباشد .

در صورت داشتن هرگونه سوال با شرکت تماس حاصل فرمایید

 

panta-copter

اوکتاروتور

H6-Hexacopter

Y6-copter

 

شاید برای تک تک شما پیش آمده باشد که به این لغات از قبیل:

  • UAV
  • UAS
  • RPS / RPV
  • Civil UAV

در فضای مجازی ، مقالات علمی و نظامی و رسانه عمومی برخورد کرده باشد و معانی درست آن ها را ندانید ، در اینجا لازم است که معانی تک تک این اصطلاحات را که اصطلاحاتی استاندارد در صنعت هوانوردی جهان و مورد تایید اتحادیه هوافضا می باشند را توصیف کینم :

UAV : مخفف پرنده بدون سرنشین ( Unmanned Aerial Vehicle ) می باشد که  معمولا برای انجام ماموریت خاصی به کار می رود و علاوه بر تجهیزات کنترل رادیویی، سامانه هایی از قبیل خلبان خودکار ، حسگر و … را دارا می باشد.

UAS : مخفف پرنده بدون سرنشین (Unmanned Aerial System ) می باشد که علاوه بر وسیله پرنده ، ایستگاه کنترل زمینی ، سامانه های مخابراتی ، ساماندهی و ردیابی و کلیه تجهیزات جانبی مرتبط با UAV را در بر می گیرد .

RPS / RPV : مخفف وسیله پرنده کنترل از راه دور است که عموما فقط قابل پرواز در دید مستقیم و فاقد خلبان خودکار است و کاربردهای آموزشی ، تفریحی و علمی دارد. این گونه وسایل معمولا در صورت قطع ارتباط مخابراتی دچار مشکل خواهند شد.

Civil UAV : وسیله پرنده بدون سرنشین است که به طور ویژه جهت علیات نظامی طراحی نشده است و فاقد هرگونه محموله انفجاری ، مواد آتش زا ، سامانه های اخلالگر مخابراتی و جمر، مواد شیمیایی خطرناک و عوامل میکروبی و بیماری زا باشد.

در مقالات بعدی به توضیح نوع عملکر و مکانیزم انواع مولتی روتورها و تاریخچه آنها می پردازیم

با ما همراه باشید…

 

 

[irp]

دیدگاه ها

دسته‌ها